2016. július 13., szerda

Édesapám nyári kertje


A felvételek 2016. júniusában készültek.


A kert...


Cukorsüvegfenyő

Egy szépen virágzó levendulabokor...


Virágzó leander


Liliomok...



Kálák...




Sásliliomok...



Kleopátra tűje...




A szomszéd cica, aki nagyon szeret itt lenni

És a kertből szépen mosolygós ribizlik

Néhány a most virágzó kaktuszok közül...













2016. június 30., csütörtök

A II. Kerwastrudel Fesztivál Mözsön


Idén, 2016. június 25-én tartotta meg másodszor - szülőfalumban, Mözsön -, Tolna Város Német Nemzetiségi Önkormányzata a Kerwastrudel (Keltkalács) Fesztivált. A Kerwastrudel szó szerint lefordítva kelt rétest jelent, mely egy finom, régi mözsi kalácsféleség. Ez alkalomra én is hazautaztam Mözsre, s már az egész hetet otthon töltöttem Édesapámnál.

A fesztiválra finom kelt kalácsokat sütöttek a német nemzetiségi egyesületek és a városban lévő egyéb civil szervezetek lányai, asszonyai, köztük én is. Idén meggyes-mákos kelt rétest sütöttem, ami gyorsan fogyott... Aki szeretné a kalácsom receptjét megtekinteni, az kattintson ide.

Nagyon jó volt a hangulat, felléptek az óvodások, iskolások, énekkarok és táncosok is, s a végén még táncház is emelte a hangulatot.

A fesztivál vendégei voltak hárman - testvérek -, azok közül, az egykori gyerekek közül, akiket 70 évvel ezelőtt a bombázott Budapestről fogadott be a falu, s egy évig itt találtak otthonra. Szállást, ellátást és szeretetet kaptak a befogadó mözsi sváb családoktól. Ezeknek a családoknak nagy része már nem lakhat Mözsön, mivel a háború után kitelepítették őket Németországba. Így sajnos a Vajna testvérek sem tudtak már az őket befogadó családoknak köszönetet mondani, de hálájukat le tudták róni ezen a szép ünnepségen. Ami nekik, és nekünk is nagy öröm volt.... S a mözsi Szoborparkban a kitelepítettek emlékművénél koszorújukat is el tudták helyezni.
Fogadásukért, Mözsön való kalauzolásukért köszönet Appelshoffer Ágnesnek, Tolna város polgármester asszonyának és Koncz Ádám újságírónak .


A kalácsok...


A mi kalácsunk







Már fogyott belőle





A padon ülők, az egykori pesti gyerekek, jobbról balra: Csanády-Vajna Mária, Vajna Csaba és Koósné Dr. Vajna Ildikó,
mögöttük Édesapámmal állunk, mivel Mária a "Mözsi séta" blogomon keresztül engem talált meg először, s most személyesen való találkozásunkkor kedvesen el tudtunk beszélgetni.


Koncz Ádám, újságíró, aki a vendégegeket kalauzolta itt-tartózkodásuk alatt

Koósné Dr. Vajna Ildikó beszélt, s mondott köszönetet a falunak....

...majd őt követte húga, Csanády-Vajna Mária

Appelshoffer Ágnes, Tolna város polgármester asszonya beszélget a vendégekkel


A nézőközönség

A fesztivál plakátja

Fülöp Mónika konferált az ünnepségen

A Mözsi Zöldkert Óvoda növendékei, óvónőikkel....


A Tolnai Német Nemzetiségi Baráti Kör énekkara

A tolnai Wosinsky Mór Általános Iskola tánccsoportja...




A Szászvári Német Nemzetiségi Kórus

A Paksi Német Nemzetiségi Hagyományőrző Egyesület Tánccsoportja


A színpad messzebbről nézve, a Mözsi Német Nemzetiségi Énekkarral

És közelebbről...




Barátnőmmel és Apukámmal...

...és a férjemmel

A táncház...



Az előadás után finom vacsorát is kaptunk

Az ünnepség után a mözsi Szoborparkban, a kitelepítettek emlékművénél a Vajna
testvérek elhelyezték koszorújukat...



És egy rövid kis videó, melyet a fesztiválon készítettünk: